1 % PODATKU NA GOPR BESKIDY

Festiwal Górski Wondół Challenge IX edycja


7-8 Marca 2020 w Szczyrku
Wondół

Jaki był VIII  Festiwal Górski Wondół Challenge:

W 2018 roku nie tylko fani himalaizmu żyli Narodową Zimową Wyprawą na K2 dlatego nie zabrakło tego akcentu również na festiwalu, zaprezentowane zostały filmy o minionych dokonaniach polskich lodowych wojowników na tej górze: film o pierwszej wyprawie z 1987/1988, której kierownikiem był Andrzej Zawada oraz tej z 2002/2003 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Także na temat K2 opowiadał szef Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera - Janusz Majer. W trakcie spotkania z Krzysztofem Kwiatkowskim, na temat robienia filmów sportowych i z drona, pokazany został też m.in. film o przygotowaniach Adama Bieleckiego do kolejek zimowej wyprawy. 

Zaprezentowane zostały również najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz wielokrotnie nagradzany film Wojtka Kozakiewicza "Mama" - o najbardziej utytułowanej polskiej wspinaczce Kindze Ociepce-Grzegulskiej, która również odwiedziła naszą scenę. Chętni  mogli wziąć udział w warsztatach: o tym jak przygotować się na samodzielny trekking i zorganizować zimowy biwak opowiadał znany z Wielkiego Szlaku Himalajskiego - Bartosz Malinowski. Zainteresowanych nowinkami technicznymi mogli dowiedzieć się więcej na temat splitbord'u, podczas spotkania z Tomaszem Muchą. Nie zabrakło też terenowych warsztatów lawinowych prowadzonych przez Sebastiana Fijaka. Jak zwykle obecni byli ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy, we współpracy z PZU.

Odwiedzili nas także: Piotr Hercog- ultramaratończyka, najbardziej utytułowanego polskiego biegacza górskiego, który wbiegł m.in. spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m), zespół Silesia Winter Swimming - uczestnicy pionierskiej wyprawy na Arktykę oraz Bogusław Hynek – fotograf i reporter, który samotnie, w trzydzieści trzy dni pokonał Wysokogórski Szlak Pirenejów. Jednak największymi gwiazdami był Simone Moro - włoski wspinacz i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Sziszapangmy, Makalu, Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat. Jak co roku, przy okazji festiwalu, organizowany był RMD Winter Run, który zaliczany jest do Montrail Ligi
Biegów Górskich.Nie zabrakło też festiwalowego kiermaszu, wystaw fotografii oraz przedszkola dla najmłodszych.

 

Jaki był VII Festiwal Górski Wondół Challenge?

VII edycja to wielki powrót do Gliwic. W piątkowe popołudnie odbyły się tam  pokazy filmów, warsztaty skiturowe oraz prelekcje: Miłki Raulin, Bartosza Malinowskiego, Ryszarda Pawłowskiego oraz Krzysztofa Wielickiego.
 
W sobotę Wondół przenosi się do Szczyrku, gdzie jedną z największą atrakcją było wystąpienie Tamary Lunger, światowej sławy włoskiej himalaistki, która w Polsce gościła po raz pierwszy.
 
Oprócz niej przed publicznością wystąpią też między innym: pierwszy polski zwycięzca Rajdu Dakar Rafał Sonik- prywatnie wielki fan gór; legenda polskiego himalaizmu - Ryszard Pawłowski; szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera - Janusz Majer, Mistrz Świata w wspinaczce na czas Marciń Dzieński.
 
Podobnie jak w Gliwicach nie zabrakło najlepszych filmów, w tym najnowszych z Banff Mountain Film Festival oraz wystaw fotografii. Nowością na festiwalu były warsztaty lawinowe w plenerze oraz warsztaty poprowadzone przez 8academy. Formę warsztatu miała też prelekcja Bogusława Kowalskiego - szkoleniowca PZA oraz specjalisty od bezpieczeństwa w górach.
 
Jak co roku, przy okazji festiwalu, odbył się  RMD Winter Run, nie zabrakło też  festiwalowego kiermaszu i przedszkola dla najmłodszych. 

 

Jaki był VI Festiwal Górski Wondół Challenge 2016?


W pierwszy weekend marca 2016 r odbył się VI Festiwal Górski Wondół Challenge. Festiwalowe zmagania  tradycyjnie rozpoczął Bieg RMD Winter Run otwierając tym samym sezon Montrail Ligę Biegów Górskich 2016 oraz pokazami filmów polskich twórców, między innymi uznanego już w świecie filmu Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza – "Ludzie Duchy".
Z filmowych atrakcji nie zabrakło też najnowszych filmów Banff Mountain Film Festival. Jednak jak co roku największą popularnością cieszyły się prelekcje, a było ich sporo, gośćmi festiwalu byli:
-Miłka Raulin
-Marek Markowski
-Bartosz Malinowski z Wielkiego Szlaku Himalajskiego
-Łukasz Supergan
-Andrzej Marcisz
-Janusz Gołąb
-Ryszard Pawłowski
-Sebastian Kawa
-Krzysztof Wielicki
-prof. Zdzisław Ryn. 
 
Były także warsztaty fotograficzne, skiturowe i pierwszej pomocy, te ostatnie prowadzone przez współorganizatora festiwalu Grupę Beskidzką GOPR. 
Ze względu na warunki pogodowe nie odbyły się pokazy GOPR z użyciem śmigłowca, w zamian goście mogli zobaczyć strzały z wondołowej armaty oraz pokazowy przejazd psich zaprzęgów w wykonaniu Mistrza Europy Grzegorza Burzyńskiego. 
Goście mogli skorzystać także z ofert festiwalowego kiermaszu a najmłodsi z atrakcji festiwalowego przedszkola.Jaki był V Festiwal Górski Wondół Challenge 2015?

W dniach 21-22 marca 2015 w Szczyrku odbył się V Festiwal Górski Wonół Challenge. Pierwszy dzień festiwalu otwarł pokaz ratownictwa z udziałem śmigłowca, po którym odbył się Winter Run Bieg pod Górę. Miłośników aktywności przyciągnął duży panel freeride/freeskiing, który gościł najbardziej utytułowanych zawodników w tej dziedzinie. Oprócz tradycyjnych festiwalowych atrakcji takich jak pokazy filmów (w tym z Banff Mountain Film Festival) czy wystaw fotografii, w trakcie V Festiwalu Górskiego Wondół Challenge, odbyły się szkolenia z pierwszej pomocy oraz zakresu bezpieczeństwa, które organizowane były przez Zespół Ratunkowy PCPM we współpracy z GOPR. Tłumy odwiedziły również festiwalowy kiermasz, w tym stoisko z jabłkami, które organizatorzy rozdawali chętnym gościom. Niespodzianką dla widzów był pokaz outdoorowej bielizny termoaktywnej.

Jednak gwoździem programu były prelekcje, wystąpili:
-Kinga Ociepka-Grzegulska
-Agnieszka Korpal
-Janusz Gołąb
-Jacek Berbeka
-Martyna Wojciechowska
-Alekasnder Doba

Jaki był IV Festiwal Górski Wondól Challenge 2013?

W roku 2013 motywem przewodnim imprezy było - POLARNICTWO.
Zaprezentowano szereg świetnych filmów, wystaw zdjęć i prezentacji o tej tematyce, pamiętając, że Wondół Challenge to festiwal górski, nie zabrakło spotkań z himalaistami, wspinaczami skalnymi,

Gośćmi IV edycji WONDÓŁU CHALLENGE FESTIWAL GÓRSKI 2013 byli:

Kinga Baranowska
Wojtek Moskal
Artur Hajzer
Adam Pustelnik
kpt. Marta Sziłajtis i Anna Janik
Grzegorz Burzyński
Alek Lwow

Oprócz tego odbył się:

Bieg pod Górę RMD WINTER RUN
Pokaz technik ratowniczych GOPR
Pokaz najlepszych filmy ze Świata - World Tour z Banff Mountain Film Festival
Pokzaz filmów Tatrzańskiego Parku Narodowego
panel FREERIDE

Jaki był III Festiwal Górski Wondół Challenge Festiwal 2012?

III edycja Festiwalu Górskiego WONDÓŁ CHALLENGE odbyła się w dniach 17-19 lutego 2012 w Szczyrku i Gliwicach.
Wszyskim, którzy byli z nami dziękujemy.
III Edycja Festiwalu przebiegała pod hasłem TRZECI ŻYWIOŁ WODA.
Góry to nie tylko wspinaczka skałkowa czy wysokogórska, ale to także kajaki górskie, canioning, rafting czy nurkowanie.
Wielu z nas „ludzi gór” czuje że woda jest bardzo blisko górskiego świata. W roku 2012 staraliśmy się przybliżyć właśnie ten trzeci żywioł.
Trzymając się dobrej tradycji było wiele atrakcji dla dzieci, a dla starszych wystawy, pokazy, prelekcje, szkolenia i dobra muzykę wieczorem.
Tradycyjnie zaprezentowaliśmy najlepsze filmy ze Świata - World Tour z Banff Mountain Film Festival

Gośćmi III edycji WONDÓŁU CHALLENGE FESTIWALU GÓRSKIEGO 2012 byli:

Gerlinde Kaltenbrunner
Krzysztof Baranowski
Ola Taistra
Stefan Czerniecki
Olga Morawska
Kamil Iwankiewicz i Bogumił Buczyłko
Wojtek Surdziel
Oprócz tego tradycyjnie odbyło się:

Bieg pod Górę RMD WINTER RUN
Pokaz technik ratowniczych GOPR
Pokaz najlepszych filmy ze Świata - World Tour z Banff Mountain Film Festival

Jaki był II Festiwal Górski Wondół Challenge 2011?

II edycja Festiwalu Górskiego WONDÓŁ CHALLENGE odbyła się w dniach 11-13 lutego 2011 w Szczyrku i Gliwicach i przebiegała pod hasłem FESTIWAL WYSOKICH LOTÓW!.

Festiwal Górski WONDÓŁ CHALLENGE 2011 ma zachował kameralną i rodzinną atmosferę oraz utrzymał nastrój spotkania przyjaciół. Przyciągnął nie tylko merytoryczną stroną festiwalowego programu, ale przede wszystkim unikatowym klimatem, który udało nam się stworzyć podczas I edycji Festiwalu.

Gośćmi specjalnymi II edycji WONDOŁU byli:

-Generał Mirosław Hermaszewski - zdobywca kosmosu,
-Piotr Pustelnik - zdobywca Korony Himalajów i Karakorum,
-Aleksandra Dzik - pierwsza Polka, która dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR
-Kacper Kowalski - fotograf z lotu ptaka,
-Tomek Klisz - biegacza górski z teamu The North Face.

Oprócz najnowszych filmów z całego świata prezentowanych na Festiwalu w Banff oraz pokazów slajdów i spotkań z niezwykłymi osobami, nie zabrakło dodatkowych atrakcji towarzyszących WONDOŁOWI takich jak:

-Bieg pod Górę Rockommended Winter Run,
-pokaz technik ratowniczych GOPR z użyciem śmigłowca,
-loty balonem na uwięzi nad Szczyrkiem.

Jaki był Festiwal Górski Wondół Challenge 2010?

Festiwal Górski Wondół Challenge 2010 to była nie tylko prezentacja najważniejszych filmów o tematyce górskiej, ale przede wszystkim spotkanie ludzi gór oraz promocja aktywnego wypoczynku, jak również krzewienie idei bezpiecznej turystyki przy współpracy z GOPR. Jako pierwsi w Polsce pokazaliśmy filmy nagrodzone na Banff Mountain Film Festival 2009 ( najważniejszy festiwal o tematyce górskiej na świecie). Zaprezentowaliśmy nieemitowane dotąd filmy GOPR. Odbył się specjalny blok poświęcony twórczości Darka Załuskiego najlepszego himalaisty wśród filmowców i najlepszego filmowca wśród himalaistów.

Podczas Festiwalu można było obejrzeć liczne wystawy zdjęć o tematyce górskiej m.in. Martyny Wojciechowskiej z Antarktydy, Jacka Jawienia z zimowej wspinaczki w Himalajach oraz Wojtka Trzcionki z trekkingu do bazy pod Everestem.

Nie zabrakło też interesujących prelekcji. Gośćmi specjalnymi Festiwalu byli Krzysztof Wielicki oraz Martyna Wojciechowska (zdobywczyni Korony Ziemi).

Dla miłośników adrenaliny przygotowaliśmy blok ekstremalny, w którym wystąpił Łukasz Dudek (jeden z najbardziej utalentowanych wspinaczy młodego pokolenia). Było można również obejrzeć prezentację technik narciarski Freeride.

Dla aktywnych i wielbicieli atrakcji outdoorowych przygotowaliśmy Bieg pod górę Mountain HardWear oraz pokazy ratownictwa GOPR z udziałem helikoptera!

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. W Szczyrku w Orlim Gnieździe wyrosła nepalska wioska. W sobotę i niedzielę można było zostawić dzieciaki pod fachową opieką i bezstresowo oddać się festiwalowym emocjom.

Podsumowanie Festiwalu Górskiego Wondół Challenge 2010, Autor: Hybryda Film Studio

 

A co to jest WONDÓŁ?

Wądół - forma ukształtowania powierzchni ziemi: niewielka dolina o płaskim i zwykle podmokłym dnie oraz stromych zboczach, odwadniana okresowo. Powstaje w wyniku przeobrażenia debrzy lub doliny wciosowej w wyniku akumulacji osadów na ich dnie. Forma często spotykana w Karpatach.
Źródło: Wikipedia.pl

Wondół graficznie:

wondol_graficznie

Krótka historia imprez pod wspólną nazwą WONDÓŁ:

Rozdział I
Na początku był WONDÓŁ….

Rozdział II
WONDÓŁ zyskał przydomek CHALLENGE

W 2009 roku na stoku Skrzycznego zorganizowano pierwsze zimowe zawody Wondół Challenge. To była impreza dla prawdziwych twardzieli i twardzielek lubiących nowe wyzwania. Pomysłodawcą i organizatorem tej specyficznej imprezy był Jacek Jawień z katowickiego klubu wysokogórskiego. Zabawa zaczęła się od zbiegu w rakietach snieżnych. Gdy śmiałkowie cali i zdrowi dotarli do podnóża wzgórza czekał na nich spacer po linie. Choć ręce bolały a nogi odmawiały posłuszeństwa kolejny etap, czyli ścianka wspinaczkowa, był jeszcze bardziej wymagający.

Zobacz materiał filmowy:
http://www.tvs.pl/informacje/8365/

 

Rozdział III
WONDÓL CHALLENGE dalsza ewolucja…

Sukces WONDÓŁ CHALLENGE zainspirował jego twórcę Jacka Jawienia do dalszego rozwoju marki i tak powstał pomysł na połączenie aktywnego wypoczynku w górach, przeglądu filmów górskich i krzewienia bezpiecznej górskiej turystyki – czyli klasyczny układ trzy w jednym pod nazwą: WONDÓŁ CHALLENGE FESTIWAL GÓRSKI.
Do swojego szalonego pomysłu Jacek (Koordynator Festiwalu) zapalił Fundację Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalności Charytatywnej RADAN (Głownego Organizatora Festiwalu) ściśle współpracującą z GOPR (oficjalny Współorganizator Festiwalu).
A co z tego połączenia wyjdzie, ocenicie sami już w lutym 2010 roku.


Patroni
Sponsorzy
AlpinSport RMD Winter Run
Polecamy


Cały Wondół czyta


 
Partnerzy Festiwalu Górskiego Wondół Challenge
 
Warunki użytkowania strony |Linki |Program |Goście VIII edycji 2018 |Goście VI edycji 2016 |Goście VII edycji 2017 |Wondołowa galeria zdjęć |Goście 2015 |1 % podatku na GOPR Grupa Beskidzka |Archiwum Wondół 2013 |Archiwum Wondół 2012 |Archiwum Wondół 2011 |Archiwum Wondół 2010 |Moderowany katalog stron www |Ebooki i Audiobooki
© 2017 WONDÓŁ CHALLENGE - FESTIWAL GÓRSKI | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net